naturalna pielęgnacja-glinka!

Witajcie po dłuższej przerwie!:)
Nie będę się tłumaczyć z nieobecności-szkoła, praca, maj…:)
Dzisiaj post o pielęgnacji, słów kilka o glinkach.

 

Każda z nas je zna, każda wie że są naturalnym kosmetykiem, ale daję sobie rękę uciąć, że mało kto stosuje te naturalne…błąd! Ja też dopiero się zabieram za poznawanie ich na własnej skórze. Do tej pory znałam je tylko pod postacią gotowych maseczek, głownie tych z ZIAJI. Czas to zmienić. Trochę poszperałam i znalazłam wiele cennych informacji na temat rodzajów glinek, ich właściwości i stosowania. Zapraszam!:)

„Glinki  to surowce kosmetyczne stosowane do oczyszczenia, remineralizacji, a także poprawy krążenia krwi i limfy w skórze. Znajdują zastosowanie w maseczkach na twarz, jak również stanowią świetną bazę do okładów na całe ciało…”

Ich właściwości:
 • Są bogate w minerały i aktywne enzymy,
 • Pobudzają krążenie limfy dzięki czemu skóra lepiej gospodaruje substancjami odżywczymi i łatwiej usuwa toksyny,
 • Usuwają nadwyżki sebum,
 • Tonizują,
 • Wzmacniają strukturę skóry

Rodzaje glinek:

Glinka zielona

Najpopularniejsza i najsilniej działająca z glinek. Swój zielony kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza dwuwartościowego. Wykazuje właściwości antyseptyczne i hamuje namnażanie się bakterii fermentacyjnych i gnilnych. Zdolności dezynfekcyjne glinki zielonej znalazły zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego, ze zmianami ropnymi i zaskórnikami. Dogłębnie oczyszcza pory oraz reguluje wydzielanie sebum. Ściąga rozszerzone pory.

Glinka biała

Glinka biała to inaczej glinka porcelanowa lub glinka chińska. Wykazuje podobne właściwości do glinki zielonej, jednak jest od niej delikatniejsza. Zalecana jest do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Posiada znaczną zawartość glinu i to właśnie on nadaje glince właściwości wygładzające i zabliźniające. Stanowi ona również dodatek do leczniczych pudrów i zasypek, cieni i kremów.

Glinka czerwona

Glinka czerwona jest zalecana przy trądziku różowatym. Szpecące pęknięte naczynka również są wskazaniem do jej stosowania. Systematyczne nakładanie glinki czerwonej uszczelnia naczynka krwionośne, zapobiega ich pękaniu. Jest ona polecana dla cer tłustych, mieszanych i trądzikowych, a zarazem wrażliwych i skłonnych do zaczerwienień. Należy uważać, gdyż dłuższe używanie tego rodzaju glinki powoduje przyciemnienie skóry.

Glinka żółta

Wykazuje podobne właściwości do pozostałych rodzajów glinek. Za jej żółtą barwę odpowiada obecność żelaza trójwartościowego.

Glinka różowa

Jest to połączenie glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2. Koi podrażnienia, zabliźnia i goi rany oraz ściąga skórę. Polecana dla skóry delikatnej, wrażliwej.

Jak stosujemy?

 1. Należy dobrać odpowiedni rodzaj glinki do potrzeb skórnych (np. skóra wrażliwa i sucha – glinka biała, skóra tłusta i trądzikowa – glinka zielona).
 2. Zarówno glinki występujące w postaci proszku, jak i te dostępne w tubach  lub saszetkach  należy spryskiwać wodą/wodą różaną/tonikiem/hydrolatem po nałożeniu na twarz, by nie dopuścić do zaschnięcia. Woda zapobiega ściąganiu skóry oraz zasychaniu maski na kamień.
 3. Nie używać ich zbyt często – w przeciwnym wypadku skóra może zostać za bardzo podrażniona i wysuszona.
 4. Pamiętać o dokładnym zmyciu! Pozostałości glinki należy usunąć wacikiem nasączonym tonikiem.
 5. Można również używać na skórę głowy. Glinka zwalcza łupież oraz zapobiega wypadaniu włosów. Wodny roztwór glinki nałożyć na około 15 minut na skórę głowy, po czym dokładnie spłukać.

Powyższe informacje pochodzą z:
http://wieczniemloda.com/
http://www.ecospa.pl/

Mam zamiar zaopatrzyć się niebawem w kilka naturalnych kosmetyków m. in. glinkę i korund, polecacie coś jeszcze?:)

4 Comments

 1. przypomniałaś mi, że u mnie w szufladzie wala się zielona glinka… kiedyś też się napaliłam na to, ale mój zapał jak zwykle przygasł;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *