z miłości do KAWY!

Równie mocno co czekoladę, kocham kawę…pod każdą postacią! Próbowałam z tym walczyć i długi czas odmawiałam sobie przyjemności wypicia filiżanki, ale to jest silniejsze ode mnie…

Siedząc z wielkim kubkiem porannej kawy (tak, niedawno wstalam…:D), wrzucam Wam tego posta:)

KAWA  w teorii…
Jest wytwarzana z palonych i mielonych ziaren kawowca, pochodzi z Etiopii, obecnie jest jedną z najbardziej popularnych używek na świecie, Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Kawa jest pijana na gorąco, lub na zimno, w  bardzo różnych postaciach:)

 „czarność węgla, przejrzystość bursztynu, zapach mokki i gęstość miodowego płynu…”

Kawę znamy w dwóch, a nawet 3 postaciach: jako ziarna, jako gotowy proszek otrzymany w  wyniku mielenia palonych ziaren kawy, oraz jako kawę rozpuszczalną, powstałą w wyniku ich kruszenia (później poddawania działaniu wody o wysokiej temperaturze, czyszczenia, filtrowania i suszenia staje się rozpuszczalnym proszkiem:))

(Znanych jest ok 500 rodzajów i ponad 6000 odmian kawy!!! Ciekawostki –>http://www.siodmeniebocafe.pl/pl/i/Gatunki-i-rodzaje-kaw/23)

KAWA w historii…
Odkryta w Etiopii, gdzie spożywano owoce kawowca, dotarła najpierw na Bliski Wschód, później
przywędrowała do Europy i Ameryki. Początkowo budziła wiele nieufności i kontrowersji, jej pobudzające właściwości były krytykowane, a jej spożycie było zakazywane w niektórych miastach (np. Mekka). Popularność kawy wciąż rosła, miała ona coraz większą liczbę zwolenników, pod koniec XVII wieku dotarła do Polski. Z początku uznana za niesmaczną i szkodliwą, z biegiem czasu zyskiwała popularność. Początkowo byłą napojem elitarnym, później stałą się łatwiej dostępna. Powstawały pierwsze kawiarnie. Najpierw pijano ja bez żadnych dodatków, z czasem zaczęto dodawać do niej mleko, cukier, śmietanę itp.
Do końca XIX wieku sprzedawano ją surową, samemu należało ją palić i mielić.
Podczas II wojny światowej, kawy zaczynało brakować, podobnie było w okresie PRL-u, dzisiaj jest ona ogólnodostępna, zniknął problem jej niedoborów.

KAWA
dla zdrowia…
Jej spożywanie ma swoje plusy i minusy.
Jej pozytywne strony to na pewno:
-pobudzanie,
-ułatwianie koncentracji,
-zwiekszanie sprawnosci myslenia,
-znoszenie zmęczenia fizycznego i psychicznego, 
-przyspieszanie metabolizmu,
-zwiększa efektywność środków przeciwbólowych,
-zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby, takie jak: rak jelit i wątroby, choroba parkinsona, nowotwory pęcherza,
-może zapobiegać występowaniu próchnicy (?!)

Niestety, są również negatywne, np.:
-utrudnia zasypianie,
-nadmiernie spożywana, może zwiększyć prawdopodobieństwo chorób serca,
-jej zbyt duże spożycie, może wywoływać nerwowość, rozdrażnienie, niepokój…,
-podnosi ciśnienie tętnicze,
-u osób z osłabionym metabolizmem, może zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca,
(pijąc ją, narażamy nasze zęby na przebarwienia…:()

i urody… 
Kawa dzięki swojemu aromatowi i właściwościom leczniczym, wykorzystywana jest coraz częściej w produkcji kosmetyków…
Dzięki zawartości substancji relaksujących i odprężających, jest wykorzystywana w olejkach do aromaterapii, olejkach do masażu, balsamach do ciała i  do kąpieli, wyciąg z kawy jest dodawany do kremów pod oczy-pomaga zwalczać zmarszczki, wygładzać skórę. Jest również wykorzystywana do peelingów,-idealnie wygładza i pobudza krążenie, oraz maseczek!:) (więcej na ten temat, już niedługo…:))

 

Ciekawostka:
„Kawa luwak (kopi luwak) to najdroższa kawa świata – jej filiżanka kosztuje niemal 100 zł. Ziarna wydobywa się z odchodów indonezyjskiego łaskuna muzanga (Paradoxurus hermaphroditus) z rodziny łaszowatych, który zjada tylko najlepsze owoce kawy. Po częściowym nadtrawieniu w żołądku zwierzęcia kawa traci gorzki smak i zyskuje lepszy aromat. Po umyciu, ziarna traktowane są tak samo jak inne gatunki (prażenie, mielenie). Trafia głównie do USA i Japoni”

Chyba bym się nie skusiła…

Czy jest tu ktoś uzależniony od kawy? A może ktoś, kto kawy w ogóle nie pija?

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *